На 04.03.2020 г. в гр. София БАТОК проведе работна среща с Министъра на труда и социалната политика – Г-жа Деница Сачева. На срещата присъстваха и Г-н Лазар Лазаров – зам. министър на МТСП, Г-жа Татяна Пашинова – зам. директор на Агенция по заетостта и екип от експерти на двете държавни институции. От страна на БАТОК участие взеха Г-н Ваньо Костадинов и Г-н Володя Стоянов – членове на УС и изпълнителният директор на Асоциацията Г-н Йордан Беловодски.
Целта на срещата бе да се продължи диалогът с МТСП в търсене на съвместни решения на един от основните проблеми не само пред бранш Текстил и облекло, но и пред бизнеса изобщо, а именно липсата на работна ръка. Въпреки постигнатите до момента резултати от досегашната работа на Асоциацията с представители на министерството, бе изразена позицията, че за решаването на този проблем е необходима намеса на ниво Министерски съвет и Народно събрание.
В тази връзка представителите на БАТОК изведоха три основни направления, в които има необходимост от законови промени – вносът на работници от страни извън ЕС, повишаване ефективността от работата на Д Бюро по труда и възможностите за финансиране по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ и мерки за обучение на заети лица.
Министър Сачева приветства провеждането на подобен род срещи и заедно с нейния екип взе отношение по така поставените проблеми.
Във връзка с режима на внос на работна ръка Г-жа Сачева заяви, че предстоят законови промени в посока облекчаване на наемането на работници от трети страни.
По отношение на работата на ДБТ от Министерството увериха представителите на БАТОК, че се провежда ежемесечен контрол върху дейността на ДБТ, като предстои и въвеждането на информационна система, обвързваща НАП, НОИ, ДБТ и др., чрез която да се следи издаването на болнични листове, телкови решения, удостоверения за временна нетрудоспособност и др. и при установяване на нередности да се предприемат необходимите мерки за отстраняването им.
Относно възможностите за финансиране на фирмите в новия програмен период по ОП РЧР Министър Сачева обясни, че предстои актуализиране на условията по атрактивната схема за бизнеса „НА ПЪТ“, като се очаква същата да стартира през 2021 г. Наред с това Министерството остава отворено за предложения от страна на БАТОК за мерки по новата ОП РЧР, като двете страни обсъдиха възможността представители на Асоциацията да участват в работните групи, ангажирани с програмирането и планирането на схемите по оперативната програма.
С оглед на обученията на заети лица Г-жа Сачева заяви, че се готвят промени в Закона за професионалното образование и обучение, с които ще се регламентира по-сериозен контрол на дейността на центровете за професионална квалификация с цел подобряване на процеса на обучение и придобиване на професионална квалификация.
В края на срещата представителите на БАТОК изказаха благодарност към Министър Сачева и нейния екип за отзивчивостта и изразената готовност за партньорство, като двете страни се договориха подобен род срещи да станат регулярни.





